Kedy sa vlády menia na zločinecké skupiny a išli provízie cez Medusu?

Dobrý deň,

hlavnou udalosťou tohto týždňa a preto aj tohto vydania newslettra Bez názvu je obvinenie a zadržanie bývalého viacnásobného ministra vnútra za stranu Smer Roberta Kaliňáka a obvinenie viacnásobného premiéra a odvekého predsedu Smeru Roberta Fica v súvislosti s protiprávnou diskreditáciou ich politických rivalov – bývalého prezidenta Andreja Kisku v roku 2017 a lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča pred parlamentnými voľbami v roku 2016.

Úvaha z tohto newslettra sa dá v podstate zhrnúť do troch otázok, na ktoré nepoznám odpovede, ale cítim potrebu si ich klásť:

  • Kde končí nečestné a nemravné vládnutie a začína zločinné spolčenie vládnych činiteľov?
  • Kto a ako má túto hranicu hľadať?
  • A čo čaká aktuálnych i budúcich vládnych činiteľov a spoločnosť ako takú, ak bude teraz táto hranica nakreslená nesprávne?

Ale v tomto vydaní píšem aj o prekvapujúco nezákonnom postupe sudcu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana v prípade Očistec a dopovedaní príbehu o pravdepodobnej legalizácii príjmov z trestnej činnosti na finančnej správe prostredníctvom skupiny reštaurácií Medusa, o ktorom pravdepodobne ešte budeme počuť, pretože naň nepriamo poukazuje obhajoba Jozefa Brhela.

Pokojný víkend.


Ak ešte nepodporujete moju tvorbu, prístup k týždennému newslettru Bez názvu je možné na tomto odkaze zakúpiť za akciovú cenu 3,90 eura za prvý mesiac (následne 6,90 eura/mesiac). Prístup k všetkému obsahu webu adamvalcek.sk vrátane newslettra je možné zakúpiť  na tomto odkaze za cenu 10 eur za prvý mesiac (následne 20 eur/mesiac). Na tomto odkaze je prehľad všetkých podporných balíčkov, je tam možné zakúpiť aj veľkorysý podporný balíček za 1100 eur/rok.


Vlády ako zločinecké skupiny. Veľa otázok, málo odpovedí

Po prečítaní 107-stranového obvinenia Kaliňáka, Fica a v minulosti vplyvného podnikateľa Norberta Bödöra a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara je zjavné, že Národná kriminálna agentúra zhromaždila dostatok vierohodných a vzájomne do seba zapadajúcich dôkazov, prevažne výpovedí spolupracujúcich obvinených, že táto partia v minulosti protiprávne využila prístup k informáciám, ktoré sú predmetom daňového tajomstva na diskreditáciou svojich politických oponentov.

Ide o dva všeobecne známe prípady.

V prvom prípade Robert Fico pred parlamentnými voľbami v roku 2016 kritizoval lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča pre jeho údajné daňové delikty z čias, keď Matovič vydával regionálne inzertné noviny.

Podľa aktuálneho obvinenia mu tieto kompromitujúce informácie zozbierali a analyzovali vtedajší najvyšší predstavitelia finančnej správy v rozpore so zákonom, čím malo dôjsť k zneužitiu právomoci verejného činiteľa a k neoprávnenému vyzradeniu daňového tajomstva.

V druhom prípade Fico v roku 2017 kritizoval vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku tiež v súvislosti s jeho údajnými daňovými deliktami. Kiska financoval svoju kampaň pred prezidentskými voľbami v roku 2014 prostredníctvom svojej spoločnosti KTAG a podľa výsledkov daňovej kontroly v rozpore so zákonom firma zaradila výdavky na kampaň medzi daňovo uznateľné náklady. Média vtedy dostali e-mailom anonym s dokumentami z daňovej kontroly v spoločnosti KTAG.

Podľa aktuálneho obvinenia sa únik týchto dokumentov a ich následné anonymné rozposlanie realizovalo na pokyn Fica, čím malo dôjsť k zneužitiu právomoci verejného činiteľa a k neoprávnenému vyzradeniu daňového tajomstva.

Potiaľto sa obvinenie javí ako správne a relatívne presvedčivé.

Akú obhajobu zvolia a aké napätie spôsobí?

Samozrejme, bude závisieť od ďalšieho vyšetrovania, či sa podarí zhromaždiť ďalšie dôkazy tak, aby v súhrnne stačili súdu na uznanie viny Fica a Kaliňáka za protiprávnu diskreditáciu Matoviča a Kisku.

Dokazovanie v tomto prípade môže vniesť citeľné napätie do vzťahov medzi jednotlivými obvinenými, ktorí doteraz vystupovali súdržne a tak môže priniesť prekvapujúci vývoj.