Nevyžiadané rozsudky

Proti poskytovaniu rozsudkov broja aj odsúdení, hoci sú anonymizované.

Nevyžiadané rozsudky
Okresný súd Žilina (Foto - Google Street View)

Ráno si otvoríte e-mailovú schránku a nájdete v nej správu zo súdu. Spozorniete, pretože nič odtiaľ nečakáte. Otvoríte si ju.

V správe sa píše, že pred pár dňami ste súd požiadali o poskytnutie rozsudku. Ale o ničom takom neviete. Napäto otvárate priložený rozsudok a začítate sa doň, aby ste pochopili, prečo vám ho posielajú.

Je anonymizovaný, teda sú z neho vymazané osobné a iné citlivé údaje, ale aj tak príde po chvíľke čítania znechutenie, pretože sú tam prepisy svedeckých výpovedí, ktoré farbisto opisujú priebeh vraždy alebo znásilnenia.

💡
Bezplatná verzia tohto článku je dostupná na tomto odkaze.

Prekvapenie na obidvoch stranách

Nerozumiete, prečo ste takú správu dostali, súdu preto odpovedáte s vyčítavými otázkami. No ani na súde nerozumejú, čo im vyčítate. V ich evidencii sa totiž píše, že práve z vašej e-mailovej adresy a pod vaším menom prišla pred pár dňami žiadosť o zaslanie práve tohto rozsudku.

Po krátkom vysvetľovaní sa ukáže, že niekto cudzí požiadal o sprístupnenie rozsudku na vašu e-mailovú adresu, aby vás znechutil či šokoval rozsudkom s explicitnými opismi obzvlášť zavrhnutiahodného trestného činu.