O projekte a autorovi
Web adamvalcek.sk je projektom novinára Adama Valčeka. Prispievateľmi môžu byť aj externí autori.
Adam Valček v rokoch 2008 až 2021 pracoval prevažne v redakcii denníka SME, v roku 2014 si urobil krátku 7-mesačnú prestávku v týždenníku TREND.
Od roku 2021 pôsobí ako novinár na voľnej nohe a konzultant. V júni 2022 začal spolupracovať s vydavateľstvom News and Media Holding. Väčšina obsahu webu adamvalcek.sk je preto dostupná aj na weboch trend.sk a na plus7dni.pluska.sk.
Od roku 2022 je externým lektorom na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Web adamvalcek.sk sa prihlásil k Etickému kódexu novinára. S podnetom v súvislosti s tu zverejneným obsahom je preto možné obrátiť sa na Tlačovo-digitálnu radu SR, ktorá je samoregulačným orgánom novinárskej etiky.
Adam Valček získal viaceré ocenenia.
- V roku 2016 výročnú cenu Literárneho fondu za novinársku tvorbu v súvislosti so sériou článkov, ktoré mapovali úmysel Juraja Širokého stavať vilu na Bahamách pravdepodobne zo ziskov zdravotnej poisťovne Dôvera, ku ktorej vlastníctvu sa Široký nikdy nepriznal.
- O rok neskôr Literárny fond Valčeka ocenil za osobnú reportáž Ľutujem, že som vám zabil brata.
- V roku 2018 získal s ďalšími kolegami investigatívnymi novinármi občianske ocenenie Biela vrana. V tom istom roku získal aj nomináciu na Novinársku cenu za články Kočner sa pokúsil zruinovať Unipharmu, nateraz neuspel a Nepriateľské prevzatie Technopolu kočnerovcami prikryl súd.
- V roku 2020 bol jeho instagramový profil nominovaný na Novinársku cenu v kategórii inovatívna online žurnalistika; v tom čase sa zameriaval na tvorbu a zverejňovanie sérií instagramových vysvetľujúcich stories, prostredníctvom ktorých približoval verejnosti zložitejšie témy.
- V roku 2020 ho časopis Forbes zaradil do rebríčka 30 pod 30.
- V roku 2021 Novinárskou cenou ocenili tím investigatívnych novinárov z rôznych redakcií, ktorého súčasťou bol aj Valček a ktorý spracoval sériu textov mapujúcu podnikanie Norberta Bödöra prostredníctvom neprehľadných majetkových štruktúr.
- V roku 2022 Literárny fond prémiou ocenil úvahu Akú dilemu prináša stíhanie Jaroslava Haščáka?, ktorá vyšla ešte v SME a tiež analýzu Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia, ktorá vyšla na adamvalcek.sk.
- V roku 2023 bola série newslettrov Bez názvu, ktorá vychádza na adamvalcek.sk a trend.sk, nominovaná na Novinársku cenu v kategórii písaná žurnalistika - komentár.
Valček sa naďalej pravidelne súdi s verejnými inštitúciami, ktoré zatajujú informácie:
- Napríklad v roku 2014 prehral spor so Slovenskou informačnou službou, Krajský súd v Bratislave v rozhodnutí konštatoval, že SIS nepodlieha zákonu o slobodnom prístupe k informáciám.
- V roku 2016 vyhral spor s Ministerstvom hospodárstva SR, ktorý sa týkal odtajnenia investičného zámeru spoločnosti Duslo z portfólia Andreja Babiša v súvislosti s realizáciou ktorého získalo Duslo od Slovenska daňové prázdniny, a tiež odtajnenia privatizačnej zmluvy na Slovenské elektrárne.
- V roku 2020 vyhral spor s Notárskou komorou SR, ktorá odmietala sprístupniť rozhodnutie o disciplinárnom treste notára Miloslavova Kováča s argumentom, že komora nepodlieha zákonu o slobodnom prístupe k informáciám. Krajský súd v Bratislave a neskôr Najvyšší súd SR takúto úvahu odmietol ako nesprávnu.
- V roku 2022 vyhral spor s Ministerstvom spravodlivosti SR v súvislosti so sprístupnením príkazov na domovú prehliadku pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka, ktoré Špecializovaný trestný súd nechcel sprístupniť, hoci už vtedy neboli utajené; po rozsudku došlo k ich sprístupneniu.
Naďalej vedie niekoľko podobných sporov s verejnými inštitúciami.
Na viacerých prípadoch spolupracoval so združením VIA IURIS.
Valček okrem toho inicioval niekoľko verifikačných konaní vo vzťahu k spoločnostiam, ktoré obchodujú s verejným sektorom a musia byť zapísané v Registri partnerov verejného sektora. Pravdepodobne jeho najznámejšie takéto konanie sa týka spoločnosti Infra Services, dcérskej firmy Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.