Rada Európy sa pýtala na ochranu pred odpočúvaním, odpovede sa nedočkala
Slovensko malo do 30. októbra vysvetliť Výboru ministrov Rady Európy, ako tu funguje systém ochrany pred odpočúvaním a tiež poskytnúť aktuálne informácie k ničeniu nahrávok a iných výsledkov odpočúvania zo spravodajskej operácie Gorila z rokov 2005 a 2006.
Vláda však žiadnu odpoveď do Štrasburgu neposlala. Vyplýva to zo stanoviska ministerstva spravodlivosti.
Výbor ministrov prijal uznesenie k odpočúvaniu na Slovensku ešte 14. marca, vláda mala teda na jeho splnenie viac než sedem mesiacov.
Ministerstvo argumentuje, že časť požadovaných informácií predložilo ešte v marci, ale Sekretariát Rady Európy ich nezahrnul medzi podklady, ktoré boli prerokované 14. marca. Neskôr už žiadne iné informácie ministerstvo výboru ministrov neposkytlo.
„Ďalšia časť bude predložená po tom, ako budú informácie v potrebnom rozsahu získané od dotknutých vnútroštátnych orgánov a skompletizované,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva. Nespomína v ňom, kedy tieto podklady skompletizuje a poskytne.
Ministerstvo svoj postup obhajuje aj pripomienkou, že dohľad nad výkonom rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva nie je formálnym konaním: „Je na dotknutom štáte, aby zvolil svoj postup.“