„Treba vyrobiť skutok.“ Uprostred debaty o rušení ÚŠP prichádzajú ďalšie odposluchy
Newsletter Bez názvu zo 17. decembra 2023.
Čítate 80. vydanie newslettra Bez názvu. Ďakujem za Vašu doterajšiu priazeň. Vážim si ju, pretože mi umožňuje písať a venovať sa tomu, čo ma baví a čo považujem za dôležité. Vzhľadom na nadchádzajúce sviatky je to asi posledné vydanie newslettra v tomto roku. V nasledujúcich dňoch však vyjdú videopodcasty, zaujímavé debaty s predsedom Špecializovaného trestného súdu a predsedníčkou Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Želám Vám pokojné sviatky a všetko dobré v novom roku.
Dva týždne zdržiavali prepustenie, aby sa obvinený z väzby nedostal
Nie je to žiadne prekvapenie. Uprostred verejnej debaty o novelách trestných poriadkov a rušení Úradu špeciálnej prokuratúry došlo k úniku nových nahrávok z kancelárií vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ktoré v roku 2021 odpočúvala policajná inšpekcie pre podozrenie z manipulácie vyšetrovaní významných káuz.
Je dôležité vnímať tento kontext zverejnenia nahrávok, ale ani ten neznižuje význam ich obsahu. Vyplýva z nich podozrenie, že vyšetrovatelia NAKA, Úrad špeciálnej prokuratúry a sudcovia Špecializovaného trestného súdu sa vzájomne koordinovali tak, aby sa obvinený reálne nedostal z väzby na slobodu a bol otočený naspäť hneď ako bude z väznice prepustený.
Podozrenia z neprijateľného reťazenia väzby sa z času na čas objavujú dlhodobo, nie je to len téma posledných troch rokov, ale doteraz k tomu chýbal jednoznačný dôkaz.
Samotná koordinácia orgánov presadzovania práva pritom nie je zlá, ak nie je nikomu na škodu a sleduje sa ňou náležité objasnenie trestnej činnosti, ale v tomto prípade to tak nebolo – obvineného vo väzbe držali protiprávne 16 dní, aby „vyrobili skutok“, pre ktorý tohto obvineného ihneď po prepustení opäť zadržali a navrhli jeho väzbu za nový skutok.
Zverejnenie odposluchov NAKA má asi prvýkrát aj medzinárodný ľudskoprávny rozmer, pretože obvinený v tomto prípade ešte vlani podal sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Ministerstvu spravodlivosti však dosiaľ nebola oznámená. Znamená to, že súd ešte nerozhodol, či sa ňou bude podrobne zaoberať. Ale rok a pol po podaní ju ani neodmietol.
V prípade ide o trojicu obvinených v súvislosti so zločineckou skupinou takzvaných takáčovcov okolo Ľubomíra Kudličku. Prokurátor ÚŠP Michal Šúrek na partiu šestnástich obvinených podal obžalobu 6. júla 2021, súvisí s rôznymi skutkami z rokov 2004 až 2019.
Je medzi nimi aj Patrik Vidašič, ktorý bol v roku 2021 stíhaný väzobne a lehota jeho väzby končila 28. júla.
Podľa zákona treba požiadať o predĺženie väzby aspoň dvadsať dní pred uplynutím jej lehoty, čo M. Šúrek síce urobil, ale následne podal obžalobu – zákon v takom prípade vyžaduje, aby o ďalšom pokračovaní väzby rozhodol senát, ktorý bude pojednávať o samotnej obžalobe. V tomto prípade sa to nestihlo.
Všetko toto bolo známe už 6. júla, ale P. Vidašič s ďalšími dvomi spoluobvinenými neboli z väzby prepustení okamžite. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská nariadila ich prepustenie až 22. júla.
Novinárka Júlia Mikolášiková v nedeľu zverejnila odposluchy, ktoré dokresľujú, čo sa vtedy dialo v pozadí tohto prípadu. „No chlapci... Vec je tá, že bol podaný návrh na predĺženie lehoty väzby, v rámci toho bola podaná obžaloba a nebolo rozhodnuté o predĺžení väzby a pán Buvala (sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Buvala, pozn.) s pani Záleskou sú toho názoru, že oneskorene bola podaná obžaloba, preto prepúšťajú Gáala (Marián Gáal, ďalší spoluobvinený v skupine tzv. takáčovci, pozn.) s Vidašičom. Čiže treba vyrobiť skutok a treba ich ísť zobrať,“ zachytilo odpočúvanie debatu medzi policajtami.